İsmail Baş

  0
  2396

  ismailbas

  İsmail Baş

  Email
  ismailbas@lean.org.tr

   

   

  1981 yılında O.D.T.Ü. /Ankara ENDÜSTRİ Mühendisliğinden mezun oldu.
  1982-1988 yıllarında İzmir Çimento Sanayiinde (ÇİMENTAŞ) Sistem analisti olarak Çalıştı. IBM S/38 sistemi ile interaktif (dinamik) olarak Ürün Bazında Maliyet (% 25 maliyet azalması sağlandı), Satış, Pazarlama (ihracata yönelerek kışın azalan üretim artırıldı), Stok Kontrol, Koruyucu ve Peryodik Bakım (Duruş ve arıza süreleri % 20 azaldı), Üretim planlama ve Kontrol ve Karar Destekli Yönetim Bilgi sistemlerinin tasarımını yaptı ve uygulamaya aldı. Ayrıca bazı yatırımların fizibilite çalışmalarını yaptı.
  1988-1990’da Lucas Dizel A.Ş.’de Üretim Planlama ve Kontrol Bölümü Sorumlusu olarak çalıştı. Yurt dışı teslimatların zamanında teslimi, iş emri sistemi, detaylı üretim planlaması ve MRP uygulamaları ile sağladı. Makine başında kalite kontrol sistemi ile ıskartalar % 20 azaltıldı.
  1990 – 2003 yılları arasında TOYOTA Otomotiv Sanayi Türkiye’de çalıştı ve Yalınla ilk olarak burada tanıştı.  Toyota Yedek Parça Stok Kontrol sorumlusu olarak çalıştı. Parça stok kontrolü, Sipariş Verme Sistemi, Etkin depo yönetimi, Fiziksel dağıtım, Bayi Yönetim Sistemi Yönetimi, Satış Sonrası Hizmetler Sistemi, Fiyatlandırma, kampanya düzenleme ithalat ve ihracat faaliyetlerini Yalın Lojistik sistemi olan Just In Time (Zamanında tedarik) ve Kanban sistemini devreye alarak ve uygulayarak yürüttü.  Ayrıca Depo, Satış ve Stok kontrol çalışmalarında Kaizen faaliyetlerini etkin olarak planladı ve yürüttü ve Japonya KAIZEN (Sürekli Gelişim) Maratonuna katıldı. Parça stoklarını zaman içinde 2 aya indirdi ve müşteri memnuniyetini  (parça bulunabilirliğini) % 97’ye yükseltti.  Ölü ve fazla stok oluşumunun azaltılmasını sağladı. Japonya ve yerli üreticilerden Tedarik sürelerinin (Hava ve Deniz yolu) azaltılması için çalışmalar yaptı. Tedarikçilerin ve Yetkili servislerin eğitimini sağlayarak yalın çalışmaları sağlandı. Tedarikçilerin ve Yetkili servislerin performansının değerlendirme sistemini oluşturdu ve uygulayıp takip etti. Bütün bu faaliyetler için bilgi sistemlerinin (ERP-IBM AS400)  oluşturulmasında ve uygulamaya alınmasında ve uygulanmasında etkin olarak çalıştı. Servis ve Yedek parça entegrasyon çalışmasında bulundu.
  2003-2004 yıllarında ASSAN HANIL Otomotiv Sanayiinde Malzeme Planlama Müdürü Yardımcısı olarak çalıştı. Hammadde, yarı mamul ve mamul planlaması yaptı. Stok ve üretim planlarını takip ederek sipariş verme, takip ve stok sistemi çalışmalarında bulundu. Parçaların hatlara zamanında beslenmesini sağladı. J.I.T metodu ve çekme sistemi sayesinde hava yolu siparişleri, stoklar ve makine duruş süreleri azaltıldı.
  2005 – 2007 yıllarında SUZUKI Otomotiv Sanayii Türkiye Distribütörlüğünde Yedek Parça Müdürü olarak çalıştı. Etkin JIT lojistik sistemi ile stokları % 50 düşürüldü ve müşteri memnuniyeti % 90’a çıkarıldı. Ayrıca hava yolu siparişler % 15 azaltıldı. Bu çalışmalarla birlikte etkin parça fiyatlandırma ve etkin bilgi iletişim sistemi geliştirilerek satışlar % 35 artırıldı.
  İsmail Baş, 2007 – 2009 yılından itibaren Yalın Enstitü Derneğinde şirketlere eğitim ve proje desteği verdim

  2009 – 2010 yıllarında Tırsan Treyler A.Ş. Yönetim Koordinatörü olarak çalıştı. Mali İşler, Üretim, Satış, Satış Sonrası Hizmetler, A3 Raporlama (Bilgi ve Gelişim) , Hoshin Kanri, Balance Score Card yayılımı gibi konularda Genel Müdüre destek verdim.
  İsmail Baş, 2011 yılından itibaren Yalın Enstitü Derneğinde şirketlere eğitim ve proje desteği vermekteyim.

  PAYLAŞ
  Önceki İçerikİdris Aydın
  Sonraki İçerikKürşat Kaya