Yalın Üretimi Uygulayan Şirketlerin Muhasebe ve Mali İşler Bölümlerine: Ay Sonu Kapanışı Sürecinin İyileştirilmesi: 1 Günlük Kaizen Etkinliği Çalıştayı

0
289

Bu etkinlik, yalın şirketlerin muhasebe bölümlerindeki takımlar için uygulamalı kaizen etkinliği şeklinde tasarlanmıştır. Etkinlikte mevcut süreci haritalayarak ve israfı ortadan kaldıracak ve ay sonu işlemlerini kısaltacak yalın uygulamaları belirleyerek Ay Sonu Kapanışı sürecinin nasıl iyileştirileceğini öğreneceksiniz. Ay Kapanışı Sürecinin iyileştirilmesindeki temel hedefler; sürecin hızlandırılarak kapanış işlemlerinin mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılmasını sağlamak, süreçteki israfları yok ederek verimliliği artırmak ve süreçte sorumluluğu bulunan çalışanların her ay sonu yaşadıkları düzensiz iş yükü, fazla mesai gereksinimi vb. sorunları ortadan kaldırmaktır.

Etkinliğin amacı, şirketinizde hemen uygulamaya başlayabileceğiniz, zaman bazlı gerçek bir iyileştirme planı oluşturmaktır.

Etkinliğe, şirketlerin muhasebe bölümlerinde çalışan 3-5 kişilik takımların katılması önerilmektedir.

İçerik:

  • Ay Sonu Sürecinin mevcut durumunun haritalanması – değer katan ve değer katmayan faaliyetlerin belirlenmesi
  • Mevcut durumdaki israfı ve israfın kök sebeplerinin belirlenmesi
  • İdeal akış belirlenerek ay sonu kapanışı süresini azaltacak bir gelecek durum tasarımı yapılması
  • İsrafı yok etme, iş adımlarını birleştirme, işi dengeleme ve işlerin sırasını değiştirme gibi faaliyetlerle ile birkaç ay içinde gelecek duruma ulaşmayı sağlayacak pratik bir iyileştirme planı hazırlama

Etkinlik, BMA, Inc.’den Nick Katko’nun rehberliğinde gerçekleştirilecektir. Nick Katko, Türkçe ve İtalyanca’ya da çevrilmiş olan “Yalın CFO” (2013) kitabının yazarı ve “Yalın İş Yönetim Sistemi” (2007) kitabının yazarlarından biridir.

Nick Katko, Yalın Muhasebenin öncülerinden biridir. 1990’lı yıllarda Bullard’ın yalın dönüşümü sırasında CFO olarak, yalın dönüşümle eş zamanlı olarak Yalın Muhasebe sistemini hayata geçirerek Ay Sonu Kapanışı ve Yıllık Bütçeleme süreçlerinin iyileştirilmesini sağlamıştır.  Bu deneyimi sırasında, yalın stratejiyi başarıya ulaştırmak için yalın organizasyonlara yönelik mevcut muhasebe sistemlerinin ve finansal yönetim uygulamalarının uyumlandırılmasının gerekliliğinin öğrenmiştir.

Nick Katko, BMA’ya 2002’de katılmış ve Yalın Muhasebe konusundaki deneyimlerini ve felsefesini, yardımcı olduğu BMA müşterilerinin Yalın Muhasebe dönüşümleri sırasında onlara geliştirme, yönlendirme ve koçluk desteği sağlayarak daha üst seviyelere çıkarmıştır. Katko, dünya genelinde aile şirketlerinden; Boeing, Watlow, Parker Hannifin ve Axus Stationery gibi çok uluslu şirketlere kadar geniş bir yelpazedeki müşterilere hizmet sunmuştur.

Nick Katko, her yıl düzenlenen Yalın Muhasebe Zirve’sinin sürekli konuşmacılarından biri olmanın yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri ve Yalın Küresel Ağı’ın birer parçası olan Hollanda, Slovakya, Polonya, Macaristan, Çin, İtalya ve Türkiye’de sunumlar gerçekleştirmektedir.

NİCK KATKO Muhasebe Birimleri İçin Kaizen Atölyesi Ay Sonu Kapanışını Hızlandırma
NİCK KATKO Muhasebe Birimleri İçin Kaizen Atölyesi Ay Sonu Kapanışını Hızlandırma

CEVAP VER