Ali Kemal Aydın

  0
  3448

  Ali Kemal Aydın -

  Ali Kemal Aydın

  Email
  aka.aydin1969@gmail.com

  1969 Trabzon doğumlu olup Kartal Endüstri Meslek Lisesi Elektrik bölümü, Açık öğretim fakültesi İş İdaresi ön lisans programından mezun olmuştur. Askerlik görevini  tamamladıktan sonra Adapazarında kurulum aşamasında olan Toyota fabrikası montaj bölümünde iş hayatına başlamıştır.25 yılık çalışma hayatının  ilk 3 yılını  EAS Akü fabrikasında Bakım Teknisyenliği kalan 22 yılını Toyota fabrikasında Takım Lideri, Grup Lideri ve Şef Lider olarak geçirmiştir.

   

  1993 ~1997 Yıllarında Japonca dil  eğitimi, Japonyada TPS eğitimi ve hat eğitimlerinden sonra kurulum aşamasında olan fabrikada proses planlama yetkinliklerinin arttırılması ,yeni işe alınan elemanlara sınıf eğitimleri ve hat eğitimlerinin verilmesinde eğitmen olarak görev almıştır.

  1998 ~2000 Yıllarında Final 1 hattı Grup Lideri  görevini yürütürken TMMT genelinde proses planlama teknikleri , yan sanayilere TPS eğitimleri ve değişen üretim talepleri doğrultusunda Final 1 hattının diğer hatlara dağıtılmasında eğitmen ve lider sorumlulukları almıştır.

  2000 ~2004 Yılları arasında montaj fabrikası yeni ürün devreye alma ekibine Şef Liderlik yaptı.

  >611T Sedan Araç Projesi : Japonya Takaoka fabrikası proje ekibiyle çalışıldı.

  >467N Sedan Araç Projesi : Japonya Takaoka fabrikası proje ekibiyle çalışıldı.

  >681N Verso Araç Projesi : Japonya Tsutsumi fabrikası proje ekibiyle çalışıldı.

  Yeni ürün tasarım aşamasından devreye alınana kadar olan tüm süreçlerin Japonya ve Türkiye deki faliyetlerine katıldı .Proje süreçlerinde ana faliyet olarak Digital Assembly programıyla parçaların kalite,workability,ergonomi ,maliyet ve iş güvenliği konusunda değerlendirilerek kusursuz  yeni araç tasarımı,Compas programıyla proses planlama teknikleri ve yeni model eğtimleri konusunda yetkinlik kazanarak  yeni ürün hazırlıklarında etkin rol almıştır.

  2004~2007 Yıllarında seri üretimde kırmızı vardiyadan sorumlu şef lider olarak çalıştı. QA Network, Konveyör temelleri ,Proseslerin ergo analizleri,5S,Pokayoke set up ları ,Andon analizleri,Üretim süreçlerindeki maliyet kalemleri ve iş güvenliği konusunda sistemsel iyileştirmeler yaparak tecrübelerin Hand Book haline getirilmesini sağladı.

  2008~20011 Yılları arasında montaj fabrikası yeni ürün devreye alma ekibinede  sorumlu şef lider olarak çalıştı

  >595L Verso  Araç Projesi : Japonya Tsutsumi ve Kanto fabrikası proje ekibiyle çalışıldı..

  >466A Sedan Araç Projesi : Japonya Tsutsumi ,TMUK,Kanada proje ekipleriyle ortak çalışıldı.

  Üretim problemlerini erken aşamada tasarımcıya ulaştırma,araç maliyetlerini azaltma VA & Kinsetsuka faliyetleriyle tasarım süreçlerini iyileştirme konularında yetkinlikleri geliştirerek Hand Book haline getirilip TMMT nin mather plant olmasına katkı sağlandı.

  2012~2015 Yıllarında seri üretimde kırmıızı vardiyadan sorumlu şef lider olarak çalıştı. Door ,Engine Dress Up, Trim  hatlarında  Ruibetsuka  faliyetleriyle ideal prosesler kurularak kalite,ergonomi,verimlilik ve  iş güvenliği konusunda iyileştirme sağlandı.Andon analizleri,planlı mendomiler ve standart iş kontrolleriyle proseslere hizmet getirerek yalın üretime katkıda bulunuldu.QCC faliyetlerine danışmanlık yaptı bunların içinden Gökkuşağı QCC takımı TMMT birincisi olarak Japonya daki QCC sunumlarına gitmeye hak kazandı.3 Vardiya hazırlıkları için organizasyon oluşturma ,lider eğtim paketleri ,lider eğitim stratejisi planlarını oluşturarak yeni model ve 3 vardiya hazırlıklarına katkı sağlandı.

  Toyota Üretim Sistemi eğitimleri ve yeni ürün faliyetleri kapsamında toplamda 3 yıl  Japonya da bulunmuştur. İyi derecede Japonca bilmektedir.

  Yalın Enstitü Derneği üyesi olarak danışman ve eğitmen olarak çalışmalarına devam etmektedir.

  PAYLAŞ
  Önceki İçerikZF Lemforder
  Sonraki İçerikBülend Ceylan