Dr. Ayperi Okur

  0
  3168

  ayperi-okur

  Dr. Ayperi Okur

   

   

   

   

  Dr. Ayperi Okur 1953 İstanbul doğumludur. Eğitim yaşamını sırasıyla Robert Kolej (lise, 1972), ODTÜ Mimari (lisans, 1979), Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (yüksek lisans, 1984) ve Massachusetts Institute of Technology (MIT), Kent ve Bölge Planlaması (doktora, 1994) tamamlamıştır.

  Yalın kuram ve uygulamalarla 1990 yılında MIT’de doktora tezi araştırmaları yaparken tanışma firsatı bulduğu,

  kendisinin “yalın hocası” Dr. James Womack sayesinde tanışmıştır. Bu sayede,Türk otomotiv sanayiine çalışan küçük yan sanayilerin dinamizimini incelediği doktora tezinde yalın yaklaşım temel kuramlardan biri olarak yer almıştır. Eğitim süreci içinde yer alan tüm üniversitelerde araştırma asistanı olarak görev alan Okur, ayrıca Dünya Bankası, Washington D.C (araştırmacı), Türk Eximbank, Tofaş A.Ş.ve İDEA örgütü içinde danışman olarak çalışmıştır.

  Okur’un Tofaş’ın sponsorluğunda 1997’de yayınlanan ve “2000’li Yıllara Doğru Türkiye Sanayii İçin Yapılanma Modeli: Yalın Üretim” başlığını taşıyan bir kitabı vardır. Bu kitabın 1500 adedi Tofaş bünyesinde çalışanlara, özellikle hat işçilerine ve yan-sanayilere dağıtılmıştır.

  Kitabın revize edilmiş hali 2004 yılında, Türkiye’ye döndükten sonraki çalışma yaşamında büyük rol oynamış Sayın Yalçın İpbüken’in desteğiyle Yalın Enstitü Derneği tarafından tekrar basılmıştır. Okur yakın bir zamandan beri Yalın Enstitü Derneği’nde araştırmacı olarak çalışmaya başlamıştır. Ayrıca bir bilim-kurgu romanı üzerine çalışmaktadır.

  PAYLAŞ
  Önceki İçerikAsuman Filiz
  Sonraki İçerikBuket Besen