E-mektup (Eylül 2008)

Genel

E-mektup (Eylül 2008)

Yalın Topluluğumuzun Değerli Mensupları,
Bu aydan başlamak üzere her ayın ikinci haftasında Yalın Topluluğumuzu oluşturan sizlere e-mektup yayımlamayı arzuluyoruz. Yalın Topluluğumuzu daha yakından tanıyabilmek, Topluluğumuzla daha yakın ilişki kurabilmek, Enstitümüzün faaliyetlerini daha da etkin hale getirmek için sizlerle doğrudan iletişime çok önem vermekteyiz. E-mektuplarımızı adresinize ulaştırabilmemiz, her türlü mektup ve haberlerimizi otomatik olarak alabilmeniz için aşağıdaki bilgi formunu doldurmanızı rica ediyoruz. Bizimle paylaştığınız bilgiler Yalın Enstitü faaliyetleri dışında kullanılmayacaktır.
Yalın Enstitü Online Üyelik Sayfası: www.lean.org.tr/online_uyelik.asp
Değerli Yalın Topluluk Mensupları,
3-4 Eylül 2008 tarihinde İngiltere’de Yalın Global Network toplantısı yaptık. 16 ülkede faaliyet gösteren Yalın Enstitülerin resmen oluşturduğu birliğin yıllık toplantılarından olan bu toplantıya son katılan ülkelerle birlikte 15 ülke temsilcisi katıldı. İtalya ve Güney Afrika son iki ülkedir. Yalın Enstitüler Birliği’nin websitesi olan www.leanglobal.org adresinde birliğin faaliyetlerini ve ülkelerle ilgili en son bilgileri bulabilirsiniz.
İki gün süren toplantıda Yalın Enstitüleri ilgilendiren çok çeşitli konuları görüşme, konuşma imkânımız oldu. Bunların içinde en önemli 3 tanesini sizlerle paylaşmayı arzu ediyorum.
Birinci konu, Yalın’ın dünyadaki durumu ile ilgili. Yalın Düşünce’nin dünyanın her ülkesine ve her sektöre yayıldığını memnuniyetle tespit edebiliyoruz. 6 Sigma, TPM, Toplam Kalite gibi birçok popüler konunun önüne geçtiğini, çünkü artık herkesin toplam çözüm istediğini görüyoruz. Günümüzde hayatta kalabilmek için, her gün bir yerlerden çıkan alternatif kısmi çözümlerden çok, daha bütünsel çözümlere ihtiyacımız var. Kalitemizin, fiyatımızın, teslimatımızın, esnekliğimizin, çeşitliliğimizin, hızımızın, yenilikçiliğimizin, işbirliklerimizin ve ilişkilerimizin en iyi durumda olması gerekiyor. Amacımızı gerçekleştireceğimiz proseslerimizin, insanlarımızın tam bir uyum ve yön birliği içinde çalışması gerekiyor. Yalın Enstitüler ve birçok danışman iş proseslerinin iyileştirilmesi ve öğretilmesi ile ilgili yeterli metotlar geliştirdi. Metot ve teknikleri başarı ile uygulayabiliyoruz. Ancak yapılacak proses iyileştirme çalışmalarına karar vermek, planlamak, uygulamak, yeterli sonuçları almak ve en önemlisi alınan sonuçları ve elde edilen iyileştirmeleri sürdürmekte ise büyük zorluklar çıkmaktadır. Çünkü illa ki sistem içinde birileri farklı düşünmek ve illa farklı bir şeyi denemek istemektedir. Birisinin yaptığını illa ki birisi devam ettirmemekte, kendi gündemini sürdürmektedir. Yalın Yönetim ve Liderlik konusunun başında “Hoshin Kanri: Liderin Planlama ve Uygulama Kılavuzu” gelmektedir. Bu kitabı Yalın Enstitü olarak Türkçeleştirdik ve ilk 1.000 kitap tükendi. Şimdi ise ikinci 1.000 kitap basıldı. Bu kitabı Yalın Enstitü’den gönderim masrafı hariç 30 YTL’den temin etmek mümkün. Bu kitabı içselleştirmek için birkaç defa okumak ve tam olarak öğrenmek gerekiyor. Önümüzdeki aylarda A3 konusunda yeni basılmakta olan bir kitabı Türkçe olarak siz okuyuculara sunacağız. Bunun duyurusunu e-mektup ile yapacağız. Yalın Yönetim ve Liderliğin en iyi belgelenmiş örneğini Toyota Kültürü kitabından öğrenmekteyiz. Bu kitabın Türkçesini de yakında yayımlayacağız. İlerideki e-mektuplarımızdan birisini bu Toyota Kültürü’ne ayıracağız. Gördüğünüz gibi Türkiye, Yalın Yönetim ve Liderlik konusunda birçok gelişmiş ülkenin çok ilerisindedir. Yıl sonuna kadar en değerli eserleri Türkçe olarak temin etmek mümkün olabilecektir. Bütün bunların dışında, Toyota’nın dünyadaki en rekabetçi fabrikalarından birisi Adapazarı’ndadır. Adapazarı fabrikasında Türk yönetici, mühendis ve mavi yakalısı harikalar yaratmaktadır.
İkinci konumuz, kuruluşlarımızdaki Yönetim ve Liderlik yeteneğimiz ile ilgili. Henry Ford, GM, IBM, Taylor’un uygulamaları ile ortaya çıkan ve Peter Drucker’ın sistematik öğretilir hale gelen yeni Yönetim ve Liderlik anlayışının günümüzde ortaya çıkan realiteye cevap veremediği, yerini Yalın Yönetim ve Liderlik anlayışına bırakmakta olduğunu tespit ediyoruz. Yalın Yönetim ve Liderlik yaklaşımının en iyi örneğini ise Toyota şirketinin uygulamalarında görüyor ve okuyoruz. Honda, Matsushita, Sony ve diğer Japon şirketlerinin de Toyota’yı takip ettiklerini biliyoruz. Başta James Womack ve Daniel Jones olmak üzere tüm Yalın Enstitüler, Yalın Yönetim ve Liderlik konularını uygulayarak geliştirmektedir. Bizler “Action Research” adı verilen yöntemlerle öğrendiklerimizi birbirimiz ile paylaşmaktayız. İlerideki e-mektuplarımda bu Yalın Yönetim ve Liderlik konusunu işlemeye, açıklamaya devam edeceğim.
Yalın Enstitüler toplantısında “Coşkunöz Yalın Dönüşüm Projesi”ni sunma imkânını buldum. Büyük ilgi ile izlendi ve çok takdir topladı. Günümüzde Türkiye’de Yalın konusunda Örnek Şirketler oluşmaktadır. Bunların başında da bizlere göre beraber çalıştığımız Coşkunöz gelmektedir. Başarılı şirket uygulamalarına ihtiyacımız var. Sizlerden gördüğünüz, bildiğiniz, içinde yer aldığınız başarılı Yalın Dönüşüm projelerini bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz.
Üçüncü konu, İngiltere’de bulunduğum sırada basın ve medyada izleyebildiklerimle ilgili. İngiltere’de ekonomi çok bozulmuş, insanların geleceğe güvenleri azalmış, insanlar kriz içinde olduklarını hissediyorlar. Buna göre de vaziyet alıyorlar. İlk yaptıkları; harcamalarını kısmak, alacakları şeyleri tehir etmek oluyor. Araba, ev satışları iyice azalmış. Gıda maddeleri satışları bile azalmış. Türkiye’de yaşayan bizlerin de çok dikkatli olması gerekiyor. Benzeri durumu San Francisco ve civarında da gözlemlemiştim. İnsanlarda büyük bir tedirginlik vardı. Buna karşılık okumakta olduğum birçok yayın ve konuştuğum birçok kişi başta Çin ve Hindistan olmak üzere Vietnam, Bangladeş, Brezilya ve gelişmekte olan birçok ülkenin ekonomi pastasından hırsla pay almaya çalışmakta olduğunu belirtiyor. Birçok beyaz ve mavi yakalı, gelişmekte olan ülkelere giderken, niye bu ülkelerin arasında daha fazla Türkiye olmasın? Türk insanımız tüketime yönelmek yerine bu pastadan kişisel ve firma olarak pay almak için sürekli kendini, etrafındakileri ve iş proseslerini geliştirmek mecburiyetinde olduğunu hissetmeli ve gereğini yapmalıdır.
Saygılarımla,
Yalçın İpbüken

Yorumunuz Yazın

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping