Genchi Genbutsu in Japan – II

0
7445

japonyabanner

İlkini 5-11 Mart 2010’da gerçekleştirdiğimiz gezimizin ikincisini yapmak üzere yola çıkıyoruz.

Yalın’ı Yerinde Görüp Anlamak

Amaç: Japonya’da “Yerine git, üzerinde gör!” anlamına gelen, “Genchi Genbutsu” ifadesi, her ne olursa olsun, olay yerine gidip, konunun gerçekleştiği koşulları yorumlayarak, eyleme geçme amacıyla Toyota’da sloganlaşarak, tüm dünya Toyota işletmelerinde ve yan sanayilerinde temel prensip olarak uygulanmaktadır.

Üzerinde çok şey söylenip yazılan “Endüstride Japon Mucizesi” ve mucizenin baş kahramanı Toyota’nın neyi, nasıl farklı yapmakta olduğunu gidip yerinde görmenin, konu uzmanlarının yorumlarını, gerçek örneklere bakarken işitmenin katılımcılar açısından çok etkili olacağını düşünüyoruz.

Türk Sanayinin seçkin kuruluşlarından, bir öncü ekiplerin “Yalın”ı anavatanında görüp anlaması, ülkemizin endüstriyel kalkınma hamlesine ilham verecektir.

Genchi Genbutsu in Japan-1
(5-12 Mart 2010)
japonyaturu1

İlk geziden notlar:
Çok şey öğrenildi.
Deklanşörlere binlerce kez basıldı.
Arkadaşlıklar, hatta iş ilişkileri geliştirildi.
Japonlar bolca alkışlandı.

KATILIMCI GÖRÜŞLERİ

Mustafa Konuk – Boytaş
Yalını anavatanında görmek ve Toyota’nın montaj bandını izlemek heyecan vericiydi. Gördük ki Toyota TPS ile tüm dünyadan aldığı övgüyü fazlasıyla hakediyor. Yaptıklarımızla doğru yolda olduğumuzu fakat ilerleme  hızımızı daha da arttırmamız gerektiğine karar verdik. Bir sonraki gezide mümkünse Toyota müzesine tam gün süre ayrılsın. Yalın Enstitü Derneğine bu fırsatı oluşturduğu için teşekkürler. Bir teşekkür de Sn. Lemi Hocam’a..

Zafer Türker – Hisarlar Makina

İşletmenin Genel Müdürü olarak böyle güzel bir organizasyonu düzenlemiş olan Yalın Enstitü mensuplarına şükranlarımı arz ederim. Bir çok Avrupalı firma ile çalışmış olmama ve çok firma ziyaret etmeme rağmen bu organizasyonunuzdan çok fazla bilgi ve tecrübe kazandığıma inanıyorum. Kurulan dostluklar, ziyaret edilen fabrikalar, alınan eğitimin firmama, vizyonumuza ulaşmada büyük katkısı olacağına inanıyorum. Japon paylaşımcılığın bu kadar açık ve şeffaf olması beni etkiledi. Aynı düşünce ile Türkiye’deki firmalarda neden böyle bir paylaşım olmasın. Saygılarımla.

japonyaturu2

japonyaturu3

GÜNCEL PROGRAM

21 Kasım: 23:55’de İstanbul’dan havalanıyoruz.

22 Kasım: Akşam üstü Osaka Havaalanına inip, otele yerleşiyoruz.

23 Kasım: Öğleden önce Toyota Endüstri Müzesi (Toyota Commemorative Museum) gezisi, öğleden sonra ise Toyota Otomobil Fabrikası ve Kaikan Müzesi ziyaretleri ile Toyota’yı öğreniyoruz.

24 Kasım: Sabah Nissan Motor Fabrikasına (Aichikikai) inceleme gezisi yapıyoruz, Öğleden sonra ise Toyota Industries Corp.(Forklift-Endüstiyel Ekipman Fabrikası) ziyaret ederek TPS anlayışını başka bir fabrikada inceliyoruz.

25 Kasım: Sabah Kyoto’ya hareket ediyoruz, Darphaneyi ziyaret ediyoruz, ardından Japonya’nın eski başkentinde tarihi ve turistik yerleri geziyoruz.

26 Kasım: Hiroşima Gezisi’nde, 1945’de Japonların ne denli kötü durumlara düştükleri ve şu anda nerelere ulaşabildikleri, tüm kanıtlarıyla çarpıcı bir toplumsal mucize olarak karşımıza çıkıyor.

27 Kasım:Osaka’daki otelimizin seminer odasında, Mr. Ishibashi’yi Japonlar Bu Başarıyı Nasıl Yakaladı? konusundaki seminerini dinliyoruz, sorularımıza yanıtlar arıyoruz. Seminer sonrası Tekonloji Müzesi Gezisi ile programı tamamlayıp gece yarısı dönüş yoluna çıkıyoruz. İstanbul’a varış ile gezi noktalanıyor

Son kayıt tarihi 25 Ekim 2010’dur.

Ödeme bilgileri
Katılım bedeli:390.000 Japon Yeni + %18 KDV (İstanbul-Osaka gidiş-dönüş uçak bileti ve organizasyon dışında yenilecek olan yemekler hariç, otel, öğle – akşam yemekleri, Japonya içi ulaşım, müze ve fabrika ziyaret bedelleri, hocalara ödenecek ücretler dahildir)
Örnek: 20.10.2010 Döviz Kuru
Döviz Kuru:100 JPY:1,7462 TL
390.000/100:3.900
3.900×1.7462= 6.810,18 TL + %18 KDV

Döviz Kuru: Ödemenin yapılacağı gün T.C.M.B. döviz satış kuru esas alınacaktır.
Garanti Bankası Sarıyer Şubesi (Şube Kodu:142) 6298830 TL
IBAN No: TR47 0006 2000 1420 0006 2988 30
Not: Kaydınızın gerçekleşmesi için ödemenin 25 Ekim 2010 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

İptal Koşulları:
1.    Yalın Enstitü tarafından yapılan iptallerde ücret tamamen geri ödenir.
2.    25 Ekim 2010 öncesine kadar olan iptallerde ücret tamamen geri ödenir.
3.    25 Ekim 2010 tarihinden sonra yapılan ödemeler iade edilmez fakat başka bir katılımcı gönderebilirler.
4.    Her türlü değişiklik Yalın Enstitü’ye yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir.

Kayıt formunu bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Bilgi ve sorularınız için;

Yasin Demirkaya
Yalın Enstitü Derneği
Mail: yasind@lean.org.tr
Tel: 0212 271 84 51
Gsm: 0533 297 06 17

 

CEVAP VER