Toyota Tarzı Yalın Liderlik

0
3792

The Toyota Way to Lean Leadership

LİDERLİK GELİŞTİRME ARACILIĞI İLE MÜKEMMELLİĞE ULAŞMAK ve SÜRDÜRMEK

Bu kitap, Yalın Düşüncenin Yalın Liderlik ve Yöneticilik tarafını tüm ayrıntıları ile birlikte sunan ve bu alanda yazılmış en önemli kitaptır. Tamamen uygulamanın ve birinci elden tecrübenin sonucudur.

Gary L. Convis 20 yıl General Motors ve Ford’da üst düzey yönetici olarak çalıştıktan sonra Toyota’nın GM ortaklığı ile faaliyete aldığı NUMMI fabrikasında ve sonra da Toyota Kentucky’de (TMMK) 25 yıl çalışmıştır. Gary L. Convis, Toyota Tarzını adeta yeni bir mühendis gibi üretim hatlarında işçilik ve sonra da ilk kademe yöneticiliği yaparak sil baştan öğrenmiştir. Deneyimi çok kıymetlidir.

NUMMI bir şirket kültürünün nasıl başarı ile dönüştürülebileceğinin öyküsüdür. Eğer NUMMI aynı çalışanlarla, 3 yılda Amerika’ daki GM’in  en kötü üretim fabrikasından Amerika’nın en başarılı otomobil fabrikasına dönüşebilmiş ise, kültürü dönüşemeyecek hiçbir kurum ve kuruluş yoktur.

Gary L.Convis, gerek NUMMI ve gerekse Amerika’da Kentucky’de sıfırdan kurulmuş olan Toyota şirketinin (TMMK) ilk Amerikalı Genel Müdürü olma başarısını  göstermiştir. Gary L. Convis’i tanıyan veya onunla birlikte çalışan herkes Gary’in liderlik vasıflarına ve Toyota Üretim Sisteminin tüm inceliklerine ayrıntıları ile sahip olduğunu ifade etmektedir.

Gary L. Convis’i Toyota ile ilgili yazılan birçok kitaptan biliyorduk. Ancak Gary L. Convis’i 2011 yılı Aralık ayında Bursa’da organize ettiğimiz Yalın Zirvenin keynote konuşmacısı olarak davet ettiğimizde yakından tanıma fırsatını bulduk. Aralık 2011’de geçirdiğimiz iki günde onun ne kadar mütevazı, ne kadar Toyota Ruhunu kendi içine sindirmiş olduğunu yakından gözlemleme imkânımız oldu. Birlikte Tofaş Otomobil Fabrika’sını, o dönemki CEO, Ali Pandır Bey’in daveti üzerine kısa süreli de olsa ziyaret edip, öğle yemeğinde Tofaş ile ilgili izlenimlerini Ali Pandır Bey ve çalışma arkadaşları ile paylaştığında ben de yemekte hazır bulundum. Gözlemlerindeki keskinliği hayranlıkla izledim.

Gary L.Convis, Bursa’ya geldiğinde 2008 yılından bu yana CEO’luğunu yaptığı DANA Corporation’dan  2011 sonu itibariyle ayrılmaktaydı. Gary L.Convis, yaklaşık 100 yıllık eski bir Amerikan şirketi olan ve iflas masasına başvurmuş olan Dana Corporation’ın Yalın Dönüşümünü 4 yıl gibi çok kısa sürede gerçekleştirmiş ve Dana Corporation’da sürdürülebilir başarıyı yakalamıştır.

Gary L. Convis’in, Jeffrey Liker ile birlikte Toyota Tarzı Liderlik konusunda bir kitap üzerinde çalıştığını 2011’deki Zirve sırasında biliyorduk. Elinizde tutmakta olduğunuz bu kitabın Türkiye’deki yayın hakkını McGraw Hill’den Optimist Yayıncılık satın aldı ve kitabın tercümesini de Yalın Enstitü olarak biz üstlendik. Kitabı, Türkiye’de Yalın Düşünce ile ilk ilgilenenlerden birisi olan ve 1. Yalın Zirve’yi birlikte yaptığımız Ayşe Soydan tercüme etti ve Yalın Enstitü Başkan Yardımcılarından Nezih Soydan kontrol ederek son düzeltmelerini yaptı.

Gary L.Convis, NUMMI ve TMMK’daki tecrübeleri ile Dana Corporation’ın tüm birimlerine Toyota Kültürünü aşılama ve başarıya ulaşma tecrübelerini bu kitapta anlatmıştır.

Bu kitabın Türkiye’de faaliyet gösteren tüm yerli ve yabancı şirketlerin üst düzey yöneticilerinin, yönetim bilimi ile uğraşan akademisyenlerin ve öğrencilerin vazgeçilmez başvuru, öğrenme ve uygulama kitabı olması gerektiğini düşünüyorum.

Yalçın İpbüken

 

 

 

 

 

Yalçın İpbüken

Yalın Enstitü, Türkiye

CEVAP VER