Yalın Düşünen ve Hareket Eden Dostlarıma

Genel

Yalın Düşünen ve Hareket Eden Dostlarıma

Tüm Dünya ile birlikte Türkiye’de yaşayan ve çalışan bizlerin derin bir reel sektör krizi ile baş başa olduğumuzun farkındayız ve bu duruma göre önlem almaya çalışıyoruz. Yalın Enstitü olarak Bizler de sizler gibi bu yönde belirli bir gayret içindeyiz.
Türkiye’de faaliyet gösteren bir grup Türk Şirketi Toplam Üretken Bakım konusunda son 4–5 yıllık çalışmaların sonunda JIPM Başarı Ödülüne layık görüldüler. Türkiye’deki JIPM Enstitüsü çalışmalarının başlatılmasında ve sürdürülmesinde İdea ve Yalın Enstitüler olarak ve şahsen ciddi katkılarım olmuştu. Bu yıl Kyoto’daki ödül Törenlerine davet edilince, katılmayı bir fırsat olarak gördüm ve bizim Toplam Üretken Bakım faaliyetlerimizi yürüten Lemi Güngördü ile Japonya’ya gitmeye karar verdik. Ödül Töreni için Japonya’ya giderken başka randevular aldık ve JIPM Enstitüsü, JUSE Japon Bilim Adamları ve Kalite Örgütü, JIPM Ödül Töreni, Matsushita’nın Refah Yolu ile Barış ve Mutluluk Enstitüsü, Hiroşima‘yı ziyaret ettik ve en önemlisi olarak Toyota Engineering Corporation yetkilileri iki gün boyunca birlikte yapacağımız işbirliğini görüştük, Toyota Müzelerini, geleceğe yönelik şirket ve ürün vizyonunu tanımlayan Kamuya açık projelerini gördük, TEC ve diğerleri ile önemli prensip kararları aldık.
Tokyo’da Ali Rıza Yönel ile buluşarak birlikte iki gün olarak planladığımız “Yalın Stratejiler ve Yalın Teknikler” konularındaki programı en iyi şekilde gerçekleştirmek için yapacaklarımızı, programın içeriklerini, ayrıntılarını görüştük. Japonya’da kaldığımız 7 gün boyunca geniş kapsamlı temaslarımız oldu. Japonya Temaslarımızın ayrıntılarını takip eden e-postamda çektiğimiz fotoğrafların eşliğinde sizlerle paylaşacağım.
Başta dünyanın en başarılı Örnek Şirketi Toyota’nın bile yaşamakta olduğumuz krizi yeterince ön göremediğini, gerekli ve doğru stratejileri doğru olarak oluşturamadığını bir defa daha tespit ettik. Bu ifadem ile birlikte Toyota’nın, yaşadığımız kriz sırasında aldığı doğru kararlar, karalaştırdığı yeni Stratejiler ve yeni CEO ataması ile birlikte krizden daha da güçlenerek çıkacağını yeniden tespit ettik.
Yaptığımız bütün temas ve konuşmalardan da gördük ki, dünya bir şekilde bu yaşadığımız krizi aşacak. Ancak krizden sonraki dünya öncekinden çok farklı olacak; dünya’daki talepte daralma yaşanırken arz kaynaklarındaki fazlalık bir şekilde kendi kendini yok edecek; bazı ülkeler ve firmalar bu durumdan yararlanırken, diğerleri çok zararlı çıkacak. Temennim Türkiye’nin ve Türk Firmalarının zarar eden tarafta olmamasıdır.
Bu durumu göz önünde bulundurarak Yalın Enstitü Yönetimi olarak, yaşadığımız bu kriz ortamında bütün sektörlerin ve şirketlerin Stratejilerini doğru ve etkin yöntemlerle sil baştan yeniden gözden geçirmelerinin, Şirketlerin kendilerini doğru değerlendirmelerinin;  pazarı ve rekabeti çok doğru olarak belirlemelerinin; müşterinin sesine çok daha kulak verilmesinin; doğru ve etkin olarak Stratejilerini doğru ve etkin olarak belirlemelerinin; belirlenen Stratejilerinin tüm çalışanlar ve paydaşlarla paylaşmalarının; paylaşılan Stratejilerin etkin, kararlı ve enerjik bir şekilde süratle devreye almalarının önemli olduğunu düşünüyoruz.
Bu maksatla Yalın Enstitü olarak Strateji Belirleme, Etkin Şekilde Yaygınlaştırma, A3 Yönetmeyi Öğrenme ve İş Metotları, Standard İş ve İş Başında Eğitim konularında bir seri girişimi yapmaktayız. Toyotacılar, JUSE ve JIPM ile bir seri girişim üzerinde çalışmaktayız.
Bu çerçeveden olmak üzere Ali Rıza Yönel ile iki ayrı gruba hitap eden birer günden iki günlük bir program düzenledik. Programın birinci günü “İçinden geçmekte olduğumuz kriz ortamında “Yalın Stratejileri” yöneticilere yönelik olarak düzenlemeyi; ikinci günde ise daha çok yönetici ve uygulayıcılara yönelik olarak “Yalın Teknikleri” konusunu üzerinde durmayı kararlaştırdık.
Ali Rıza Yönel uzun yıllar Toyota çalışmış çok değerli bir, ”Sensei”, üstadımızdır. Toyota’nın Japonya’da işe aldığı ve sonradan işe alınan Türk Mühendis ve Yöneticilerine Toyota’yı öğretmekten sorumlu tutan bir arkadaşımızdır. TPS Ruhunu çok iyi bilmektedir. Ali Rıza uzun yıllar Toyota da çalıştıktan sonra Honda’nın Columbus Ohio tesislerinde Yönetici-Danışman olarak çalışmak üzere ailesi ile birlikte Amerika’ya yerleşmiş; Honda’ya ve Honda tedarikçilerine TPS öğretmiştir. Ali Rıza günümüzde serbest danışmalık yapıyor. Orhan Holding’e, Coşkunöz A.Ş.’ye üst düzey seviyelerde danışmanlık yapıyor. Japonya’da iki şirkete danışmanlık yaparken Ohio State Üniversitesinin oluşturduğu Yalın Lider, Yönetici Yetiştirme Programının Tasarımcısı ve öğretmenliğini yapıyor. Ali Rıza sektör ayırımı yapmadan küçük büyük firmaların her yönleriyle tüm yönetimlerine üst düzey danışmanlık yapabilecek birikimde olan üst düzey bir arkadaşımızdır.
Ali Rıza ile planladığımız iki günlük programın Kriz ortamında en çok ihtiyacımız olduğuna, kişi olarak size ve şirket olarak firmanıza büyük yararlar sağlayacağına tüm kalbimle inanıyor, bu iki günlük programa ne yapıp edip katılmanızı hararetle öneriyorum.
Konferans detay için tıklayınız.
Saygılarımla,

Yorumunuz Yazın

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping