Yalın Yönetim Konferansı Gerçekleştirildi

0
1784

'Türkiye Kalite Derneği Denizli Yerel Kalite Odağı olan Dentaş Ambalaj ve Kağıt Sanayi ve Türkiye Yalın Enstitü Derneği iş birliğiyle bölgemizde sanayinin ihtiyacı olan rekabet gücünün ve kârlılığının arttırılmasına katkıda bulunulması amacıyla 'Denizli Yalın Konferansı' geçtiğimiz haftasonu EGS Kültür ve Kongre Merkezi'nde seçkin konuşmacıların katılımı ile gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşmasını Cafer Sadık Abalıoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Abalıoğlu yaptı: '1950'li yıllardan itibaren Toyota fabrikasında gerçekleştirilen ve izleyen yıllarda önce Japonya, sonra dünyada tanınır hale gelen Yalın Üretim Sistemi'nin Batı dünyasında daha da yaygınlaştırılması amacıyla ilk Yalın Enstitü 1997'de Amerika Birleşik Devletleri'nde James P. Womack tarafından kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda İngiltere, Almanya, Brezilya, Polonya gibi pek çok ülkelerde benzeri organizasyonlarla güçlü bir network oluşturulmuştur. Bu yöndeki maksimum bilgi ve tecrübe paylaşımıyla, üretimin yanı sıra değer zircirinin tüm adımlarında ürün tasarımı, pazarlama, muhasebe sistemleri gibi alanlarda da yeni metodolojilerin oluşturulması ve geliştirilmesi sağlanmaktadır. 2001 yılında yaşanan ve etkileri devam eden ekonomik kriz ile birlikte Türkiye yeni bir döneme girdi. Ya rekabete özellikle ululararası rekabete tarşı donanarak yurt dışı pazarlara açılmak ya da yok olmak. Bu yeni dönem, kalite, maliyet, hız, esneklik, yeni ürün geliştirme ve piyasaya sunma kabiliyetlerini öne çıkarıyor. Bunun için 'Yalın Dönüşüm, Türkiye için Tam Zamanı' diyoruz.'

Gün Boyu Devam Etti

Açılış konuşmalarının ardından gün boyu devam eden oturumlara geçildi. Yurt içi ve yurt dışından konusunun uzmanı birçok konuşmacının katıldığı oturumlara sanayiciler, yöneticiler ve çalışanlar ile üniversiteden, sivil toplum kuruluşlarından, bürokratlardan ve milletvekillerinden yaklaşık 450 davetli katıldı.

Birçok sponsorun desteği ile gerçekleştirilen konferansın konusunu, Yalın Üretim adaylarıyla bilinen sistemler oluşturmak, Yalın Düşünce mal veya hizmet üreten kuruluşlarda her türlü israfın ortadan kaldırılmasıyla üretilen ve sunulan değerini ilk ham maddeden başlayarak değer yaratma süreci boyunca hiç kesintisiz akışla hızla nihai müşteriye ulaştırılması oluşturuyordu. Bunu başarabilmek için tüm değer zincirine bir bütünlük çerçevesinden bakmak, israfları yok etmek ve tüm faaliyetleri müşteri için mükemmel değer oluşturmak amacıyla yönlendirmek gerektiği bildirildi.

Son Nokta
{1 Mart 2004)

CEVAP VER